Jesteś tutaj :
  • Home
  •  
  • Moto
  •  
  • Sportowy debiut Toyoty Mirai w Rajdzie Niemiec
Sportowy debiut Toyoty Mirai w Rajdzie Niemiec
  • Sierpień 20, 2015
  • 1 Komentarz

Toyota Mirai zadebiutuje dzisiaj w Rajdzie Niemiec, pełniąc rolę samochodu testowego, tzw. „zerówki”. To kolejny sportowy akcent wodorowego auta po czerwcowym występie Arnolda Schwarzeneggera podczas wyścigu NASCAR w Kalifornii.

 

W rajdzie ADAC Rallye Deutschland 2015 za kierownicą Mirai zasiądzie Mitsuhiro Kunisawa, japoński dziennikarz i doświadczony kierowca rajdowy. Kunisawa wystartuje swoim prywatnym autem, przebudowanym na samochód rajdowy. Rajdowy Mirai otrzymał nowe hamulce, rajdowe opony Yokohama i klatkę bezpieczeństwa. Bez zmian pozostał napęd na wodorowe ogniwa paliwowe o mocy 154 KM, który przyspiesza do setki w 9,6 s.

 

Udział Toyoty Mirai w Rajdzie Niemiec jest możliwy dzięki zaangażowaniu firmy Linde, która dostarczyła mobilny dystrybutor wodoru. Ciągnik z naczepą o łącznej długości 14 m mieści 240 kg wodoru z ekologicznego źródła, który pozwoli przejechać wodorowej Toyocie 25000 km. Tankowanie będzie zajmowało 3 minuty, tak samo jak przez stacjonarne dystrybutory.
Toyota Mirai, średniej wielkości sedan o długości 489 cm, nie emituje dwutlenku węgla ani żadnych innych zanieczyszczeń, a jedynie wodę. Napęd złożony z silnika elektrycznego i wodorowych ogniw paliwowych pracuje bezgłośnie i zapewnia wystarczająco dużo mocy, by samochód mógł uczestniczyć w sportach motorowych. Wodór przechowywany jest w zbiornikach pod ciśnieniem 70 mPa. Wykonano je z wielowarstwowego tworzywa sztucznego, pokrytego bardzo wytrzymałą warstwą włókna węglowego, a na wierzchu włóknem szklanym. Ta kombinacja czyni je tak odpornymi, że nie uszkodziłoby ich nawet zderzenie z ciężarówką. Są o wiele bezpieczniejsze niż standardowe baki w samochodach spalinowych.

 

 

Samochód zadebiutował w grudniu 2014 roku w Japonii, a w Niemczech, Danii i Wielkiej Brytanii trafi do salonów we wrześniu tego roku.

“Naszym marzeniem jest przygotowanie samochodów na wodorowe ogniwa paliwowe do rywalizacji w rajdach WRC. Nasze sportowe ambicje motywują nas do intensywnego rozwoju tej technologii. Widzowie Rajdu Niemiec będą mieli wiele okazji, by przyzwyczajać się do widoku tych bezgłośnych samochodów na starcie w Trier” – powiedział Yoshikazu Tanaka, Chief Engineer Toyoty Mirai, który dołączył do zespołu Kunisawa/Kihara na Rajdzie Niemiec.

 

W czerwcu tego roku Mirai pojawił się w Ameryce na torze wyścigowym jako samochód bezpieczeństwa. Poprowadził go Arnold Schwarzenegger podczas wyścigu NASCAR sprint cup w Sonomie w Kalifornii.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
  • wally

    Nie bez powodu akurat Mirai brała udział w rajdzie jako samochód testowy. Niedługo premiera wynalazku od toyoty w Niemczech, także krajanie mogli na własne oczy zobaczyć jak ten samochód prezentuje się na żywo. Poza tym japończycy planują start w przyszłom rajdzie. Ja akurat bardzo żałuję że WRC przegapilem, taki paradoks, człowiek ma weekend wolny od pracy i najmniej czasu na swoje przyjemności.

Najnowsze Artykuły
Znajdziesz nas na:
Miejskie maluchy – samochód w cenie iPhone’a

Miejskie maluchy – samochód w cenie iPhone’a