Jesteś tutaj :
  • Home
  •  
  • Nauka
  •  
  • Terapia komórkami macierzystymi cofnęła efekty udaru mózgu
Terapia komórkami macierzystymi cofnęła efekty udaru mózgu
  • Czerwiec 13, 2016
  • 0 Komentarzy

To prawdziwy przełom we współczesnej medycynie. Dotychczas uważano, że obrażenia jakie zachodzą w mózgu w wyniku udaru są trwałe i nieodwracalne. Jednak naukowcom z Uniwersytetu Stanforda udało się dokonać wyjątkowego odkrycia. Opracowana przez nich eksperymentalna terapia komórkami macierzystymi była w stanie częściowo przywrócić funkcje motoryczne osobom, które utraciły je w wyniku przebytego wcześniej udaru mózgu.

Terapia komorkami macierzystymi cofneła efekty udaru mozgu

W badaniach uczestniczyli pacjenci, którzy wcześniej doznali urazu, prowadzącego do zaburzeń motorycznych rąk i nóg, bądź jedynie rąk lub nóg. Podczas trwania eksperymentalnej terapii dostali zastrzyk z komórek macierzystych, pobranych ze szpiku kostnego, bezpośrednio do mózgu. Zastrzyk odbywał się bez narkozy w warunkach mało inwazyjnych.

 

 

Na samym początku terapii, nie obyło się bez efektów ubocznych, w postaci bólów głowy i  nudności. Jednak u wielu pacjentów dostrzeżono długofalowe efekty pozytywne, a u niektórych osób były one wręcz niewiarygodne – jeden pacjent poruszający się na wózku zaczął znów chodzić. Jeśli lekarzom w przyszłości udałoby się lepiej zrozumieć podstawy działania eksperymentalnej terapii komórkami macierzystymi  to może ona również pomóc  ludziom posiadających chory kręgosłup, czy cierpiących na chorobę Alzheimera.

 

Póki co mechanizm tej terapii nie jest do końca znany. Lekarze wstępnie wychodzą z założenia, że komórki macierzyste nie stają się nowy neuronami, ale raczej prowadzą do naturalnych procesów regeneracji mózgu. Jeśli w przyszłości uda się poznać tajemnicę działania tych mechanizmów, to byłaby to szansa dla wielu chorych i cierpiących osób na całym świecie.

Fot: Źródło: Stroke

ARTYKUŁY POWIĄZANE
Najnowsze Artykuły
Znajdziesz nas na:
Miejskie maluchy – samochód w cenie iPhone’a

Miejskie maluchy – samochód w cenie iPhone’a