Jesteś tutaj :
  • Home
  •  
  • Jego Styl
  •  
  • Nadmierne pocenie: skuteczne sposoby na walkę z potem
Nadmierne pocenie: skuteczne sposoby na walkę z potem

Niemalże każdego dnia jesteśmy bombardowani falą reklam różnych produktów przeciw poceniu się, ilość reklam zwiększa się szczególnie latem. Produkt dobierz w zależności od tego jak bardzo mokry jest Twój problem.

 

 

 

 

1. Dezodorant

 

Jest to pierwsza a zarazem najsłabsza linia ochrony przed potem. Dezodorant jest silnie perfumowany dzięki czemu maskuje przykry zapach. Przeważnie w swoim składzie zawiera talk, ekstrakt glikolowy z rozmarynu, ekstrakt z szałwii lekarskiej, a także rumianku i tymianku – dzięki tym składnikom dezynfekuje i hamuje rozwój drobnoustrojów.

 

Jeżeli chodzi o skuteczność dezodorantu to niestety ale efekt jest krótkotrwały i utrzymuje się do kilku godzin. Jeżeli nie cierpisz na nadmierne pocenie to spokojnie możesz używać go kilka razy dziennie.

 

2. Antyperspirant

 

Jego działanie jest bardzo skuteczne, ale tylko miejscowe. Łącząc się z wilgocią skóry oraz pod wpływem temperatury antyperspirant przekształca się w żel, zwężając tym samym ujścia gruczołów potowych. W ten sposób pot ma ograniczone ujście na zewnątrz. Jeżeli chodzi skład to zawiera on: sole glinu, kwas stearynowy, talk, garbniki, preparaty ziołowe. Antyperspirant należy stosować rano na oczyszczoną i osuszoną skórę.

 

3. Blokery

 

Działanie jest niemalże identyczne jak w przypadku antyperspirantu z tym, że żel znacznie głębiej blokuje gruczoły łojowe w skórze. Stosować należy go 1-2 razy w tygodniu, a niezmierne pocenie nie będzie nam już w niczym przeszkadzało. Jednak należy pamiętać by nie stosować go zbyt często, gdyż rozwój bakterii, które w warunkach fizjologicznych są likwidowane przez pot, może spowodować podrażnienie skóry.

 

 

4. Tabletki

 

Jeżeli cierpisz na nadmierne pocenie się całego ciała to zdecydowanie tabletki mogą ułatwić Ci codzienne funkcjonowanie. Za ich pomocą pot nie wydostaje się w nadmiarze na powierzchnię skóry, a co najważniejsze nie zostaje on uwięziony w gruczołach potowych tylko wydalony wraz z moczem. Dlatego należy wziąć pod uwagę efekt uboczny: zwiększona częstotliwość oddawania moczu. Nie powinno się ich brać na własną rękę, gdyż mogą przyczynić się do zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej.

 

Wyjątkowo silny problem z potem:

 

Jonofreza

 

Jest to zabieg przeprowadzany w salonie kosmetycznym. Polega na procesie w którym za pomocą wody oraz prądu używane są lecznicze jony. Te zaś przepuszczane przez ręce oraz stopy pacjenta dają chwilową ulgę i spokój od wydalania potu.

 

Zastrzyki z toksyną botulinową

 

Botoks na pewien czas wyłącza pocenie w miejscu, gdzie wykonany był zastrzyk poprzez interakcję z układem nerwowym. Zastrzyk powinien być wykonywany tylko i wyłącznie przez kosmetologa.

 

Leczenie chirurgiczne

 

Jest to już ostateczność w przypadku osób cierpiących na naprawdę ciężkie nadmierne pocenie. Zabieg polega na usunięciu gruczołów potowych w sposób nieodwracalny. Operację przeprowadza tylko i wyłącznie chirurg.

Najnowsze Artykuły
Trenuj jak Marcin Gortat

 
Trenuj jak Marcin Gortat
Znajdziesz nas na:
Auta z duszą: Mercedes-Benz 770K

Auta z duszą: Mercedes-Benz 770K