Jesteś tutaj :
  • Home
  •  
  • Nauka
  •  
  • Mini urządzenie, które oczyszcza wodę z bakterii
Mini urządzenie, które oczyszcza wodę z bakterii
  • Sierpień 23, 2016
  • 0 Komentarzy

Mamy dobrą wiadomość  dla tych, którzy nie mają dostępu do świeżej wody, i dla wszystkich fanów survivalowych wypraw  w nieznane. Woda jest niezbędna do życia, o tym wie każdy, jednak nie z każdego źródła jest zdana do picia. Bardzo łatwo może stać się siedliskiem różnych groźnych dla naszego zdrowia bakterii. Dlatego tak ważne jest, byśmy spożywali wodę tyko zeznanego nam źródła. Z pomocą jednak przychodzi urządzenie,  stworzone w SLAC National Laboratory, które gabarytami przypomina znaczek pocztowy. To maleństwo potrzebuje jedynie 20 minut, by pod wpływem promieni słonecznych oczyścić każdą wodę z bakterii.

 

Mini urzadzenie, ktore oczyszcza wode z bakterii

Gdy wystawiamy butelkę z wodą na słońce, to poddawana jest ona działaniom promieni UV. Te stanowią natomiast zaledwie 4% całego światła. Zatem oczyszczanie jej tą metodą jest bardzo pracochłonne.

Nowe urządzenie działa w bardzo prosty sposób, warstwa dwusiarczku molibdenu o grubości zaledwie kilku atomów, pod wpływem promieni słonecznych zaczyna aktywnie gubić elektrony. One natomiast w połączeniu z minimalną warstewkę miedzi rozpoczynają reakcję, na bazie której powstaje bakteriobójczy nadtlenek wodoru.  Jego roztwór jest nam znany jako woda utleniona.

Fot: slac.stanford.edu

Mini urzadzenie, ktore oczyszcza wode z bakteri1i

W tym Procie wykorzystane jest całe spektrum światła widzialnego, a to stanowi ponad połowę energii ze Słońca. W związku z tym cały proces jest bardziej wydajny.   Urządzenie zostało poddane testom. Poradziło się z bakteriami w wodzie (ich stężenie przekraczało 1000000 na mililitr) zabijając aż 99.99 proc. z nich.

 

Urządzenie ma jednak zasadniczą wadę . Działa tylko na bakterie i to nie wszystkie.Wobec tego zanim trafi ono do użycia jego spektrum działa musi zostać powiększone.

 

Źródło: slac.stanford.edu

 

ARTYKUŁY POWIĄZANE
Najnowsze Artykuły
Znajdziesz nas na:
Miejskie maluchy – samochód w cenie iPhone’a

Miejskie maluchy – samochód w cenie iPhone’a