Jesteś tutaj :
Jesteś po alkoholu? Auto nie pojedzie

Zewsząd docierają do nas informację dotyczące tragicznych wydarzeń na drogach z udziałem pijanych kierowców. Co często wywołuje falę dyskusji i burzę mózgów jak ukrócić ten proceder i ograniczyć takie wydarzenia. Polski rząd swego czasu planował nawet wprowadzenie obowiązkowych alkomatów w każdy samochodzie, ale skończyło się tylko na wstępnych dyskusjach. Amerykanie jednak wpadli na lepszy pomysł, wykorzystując przy tym najnowszą technologię.

 

National Highway Traffic Safety Administration zaprezentowało nowy system uderzający w pijanych kierowców, który nie pozwoli im nawet odpalić auta. Nosi on nazwę Driver Alcohol Detection System for Safety (DADSS) i zakłada dwa rozwiązania. Jednym z nim jest zamontowanie w kierownicy samochodu lub w drzwiach bocznych obok kierowcy dyskretnego alkomatu, który może wyczuć nasz oddech nawet z dużej odległości. Drugi natomiast miałby być w postaci dotykowego sensora wbudowanego w przycisk startu lub gałkę zmiany biegów, który skanuje nasze place pod kątem zawartości alkoholu we krwi. Oba sposoby są w stanie wykryć, czy nie został przekroczony dopuszczalny limit alkoholu. Jeśli kierowca jest pijany auto nie ruszy się z miejsca.

 

 

Oczywiście nie jest to system bez wad. Stosunkowo łatwo można go oszukać, prosząc chociażby trzeźwą osobę o pomoc. Biorąc jednak po uwagę, idącą do przodu technologię,  to kwestą czasu wydaje się być zbudowanie czytnika zawartości alkoholu we krwi, wbudowanego w kierownicę, który nie pozwoli kierowcy odpalić samochodu.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
Najnowsze Artykuły
Znajdziesz nas na:
Auta z duszą: Mercedes-Benz 770K

Auta z duszą: Mercedes-Benz 770K