Jesteś tutaj :
Czym tak naprawdę jest zakochanie?

Znowu się to stało… zakochałeś się. Pojawiają się problemy z koncentracją, nocami nie możesz spać, wzdychasz i myślisz tylko o tej jedynej. Nie masz pojęcia co się z Tobą dzieje? Szczegółową diagnozę znajdziesz poniżej.

 

1. Pożądanie

 

Każdy w swoim życiu zapewne słyszał o tym, że źródłem miłości jest pożądanie. To prawda miłość wyrasta właśnie poprzez pożądanie seksualne. Za to niesamowite uczucie odpowiadają głównie hormony, to właśnie one zmuszają nas w piątkowy wieczór do wyjścia w poszukiwaniu kobiety.

 

 

 

 

Mężczyźni to urodzeni wzrokowcy, dlatego w naszym przypadku pożądanie stymulowane jest głównie poprzez wzrok. Im bardziej kobieta spodoba nam się wizualnie tym większa szansa, że się w niej zakochamy.

 

2. Czujesz miętkę

 

Badacze z University of California przeprowadzili badania, które dowodzą, że zapach skóry ma duży wpływ na zakochanie. Psycholog Richard Robinson zapewnia nas, że to czy ktoś budzi nasze zainteresowanie, w bardzo dużym stopniu zależy od zapachu jego skóry. Badania te wykazały również, że już sam zapach androstendionu– hormonu wydzielanego przez mężczyzn wraz z potem, ma duży wpływ na zwiększone libido u kobiet.

 

3. Szybkie bicie serca

 

Naukowcy twierdzą, że już w ciągu 15 minut po zetknięciu z zapachem płci przeciwnej nasze tętno oraz ciśnienie znacznie wzrasta. Dochodzi do wydzielania przez mózg między innymi monoaminy, dopaminy i serotoniny, dzięki czemu czujemy się lekko i swobodnie, to natomiast nazywa się szczęście.

 

4. Mózg

 

Zakochani studenci z Albert Einstein College of Medicine w Nowym Jorku zdecydowali poświęcić się dla nauki i poddali się badaniu powszechnie nazywanym ”rezonans mózgu”. Jak się okazuje na widok ukochanej osoby aktywność naszego mózgu drastycznie wzrasta. Zakochanie bardzo łatwo można rozczytać za pomocą oczu, a mianowicie rozszerzone źrenice są tego świetnym sygnałem. Dodatkowo z badań przeprowadzonych przez University of Chicago wynika, że rozszerzenie źrenic świadczy o podnieceniu seksualnym.

 

To właśnie dzięki temu zwierzęta rozpoznają gotowość samca/samicy do kopulacji. Dlatego wybierając się na imprezę, gdzie jest pełno kobiet lepiej nie pij za dużo byś mógł mieć oczy szeroko otwarte.

 

5. Miłość prawie jak narkotyk

 

Fot: polki.pl

Zakochanie jest silnym uczuciem, które jest odpowiedzialne za wydzielanie fenyloetyloaminy (alkaloid w mózgu, który wprowadza nas w stan euforii). Jeżeli chodzi o fenyloetyloaminę to jej pochodnymi są między innymi amfetamina i ecstasy. Dlatego podczas zakochania, może pojawić się również uczucie uzależnienia od tej jedynej.

 

6. Miłość na zawsze?

 

Niestety nic nie trwa wiecznie i to co dobre szybko się kończy. Z zakochaniem jest podobnie jak z jedzeniem, każde ma swoją datę ważności. Badania przeprowadzone przez Uniwersytet w Pizie wykazały, że już mniej więcej po 3 latach nasze zakończenia nerwowe stają się niewrażliwe na działanie fenyloetyloaminy, a wraz z tym uczucie pożądania wygasa.

 

Spokojnie, mniej więcej w tym samym czasie hormon pożądania zostaje zastąpiony przez oksytocynę, która jest hormonem bliskości. Dzięki czemu miłość kwitnie dalej.

 

 

ARTYKUŁY POWIĄZANE
Najnowsze Artykuły
Znajdziesz nas na:
Auta z duszą: Mercedes-Benz 770K

Auta z duszą: Mercedes-Benz 770K