Jesteś tutaj :
  • Home
  •  
  • Męska Strefa
  •  
  • Chrapanie: jakie są jego przyczyny i czy da się je wyleczyć?
Chrapanie: jakie są jego przyczyny i czy da się je wyleczyć?

Od czasu do czasu każdy z nas chrapie, nawet małe dzieci i jest to całkowicie normalne zjawisko. Jeśli jednak Twoja żona czy dziewczyna woli spać sama to znaczy, że coś się dzieje. Być może za głośno chrapiesz? Pora zakończyć Twoje conocne koncerty, dzięki temu Ty będziesz wyspany i ona wróci do Twojego łóżka.

 

 

 

Chrapanie nie jest tylko i wyłącznie przyczyną niespokojnego snu. Dolegliwość ta jest jedną z najczęstszych przyczyn zaburzeń snu.

 

Jeżeli chcesz pozbyć się chrapania przede wszystkim zacznij od zrzucenia wagi i rzuć palenie. Nadwaga i nałóg nikotynowy to dwie najpowszechniejsze przyczyny nocnych koncertów.

 

Chrapanie naprawdę może mieć duży wpływ na Twoje życie, gdyż potrafi ono niesamowicie wkurzyć współmałżonków tym samym doprowadzając do wielu konfliktów, które kończą się rozwodem. Jeżeli nie chcesz rozstawać się z żoną, lepiej więc nie chrap. Niestety nie ma łatwego, przyjemnego, a zarazem skutecznego środka na chrapanie. Oto kilka sposobów:

 

1. Łatwy, ale nieskuteczny

 

Chrapanie jest na tyle powszechnym zjawiskiem, że ludzie postanowili się na nim wzbogacić wymyślając przeróżne środki na tę dolegliwość. Na rynku nie brakuje tabletek, kropli czy sprejów do nosa zwalczających chrapanie. Wszystko byłoby cudownie, gdyby one chociaż działały.

 

Naukowcy z Amerykańskiego Towarzystwa Zaburzeń Snu otwarcie mówią, że ich skuteczność nie została potwierdzona naukowo.

 

2. Niezbyt przyjemny

 

Oprócz tabletek czy przeróżnych kropli na rynku dostępne są również plastry do naklejania na nozdrza oraz plastikowe wkładki do nosa, które mają za zadanie ułatwić nam wciąganie powietrza. Istnieją jeszcze wkładki doustne, które przytrzymują, a raczej wibrują podniebienie miękkie oraz języczek, które odpowiedzialne są za wydawanie dźwięków.

 

Jest to zdecydowanie mniej przyjemny i komfortowy sposób niż tabletki czy krople, a tak samo ich skuteczność nie została potwierdzona naukowo. Czyli jednym słowem: lipa.

 

3. Skuteczny, ale trudny

 

Przede wszystkim zrzuć zbędne kilogramy, rzuć palenie i najlepiej całkowicie odstaw alkohol. Jeżeli żaden z tych sposobów nie przyniósł rezultatów i nadal chrapiesz nie dając ludziom wokół spać, koniecznie wybierz się do lekarza. Dostaniesz aparat CPAP- maska ułatwiająca oddychanie za pomocą lekkiego ciśnienia.

 

 

Fotografia: wyborcza.pl

Jeżeli jesteś naprawdę mocno zdeterminowany to ostatecznym krokiem jest zabieg chirurgiczny.

 

 

 

ARTYKUŁY POWIĄZANE
Najnowsze Artykuły
Znajdziesz nas na:
Auta z duszą: Mercedes-Benz 770K

Auta z duszą: Mercedes-Benz 770K