Jesteś tutaj :
  • Home
  •  
  • Nauka
  •  
  • Czy bakterie ocalą nas od śmieciowej katastrofy?
Czy bakterie ocalą nas od śmieciowej katastrofy?
  • Marzec 15, 2016
  • 0 Komentarzy

Jednym z bardzo poważnych problemów współczesnego świata są odpady tworzyw sztucznych.  Śmieci działają niekorzystnie na cały ekosystem, długo się rozkładają, a miejsca przeznaczone na ich składowisko kurczą się z powodu ich napływu, a na  powstanie  nowych też brakuje miejsca. Dzika przyroda zamienia się wysypisko naszych śmieci.  Rocznie produkujemy ponad 300 ton PET, termoplastycznego polimeru z grupy poliestrów, a to tylko kropla w morzu, gdyż jest on tylko jednym z wielu polimerów stosowanych w przemyśle.

plastic-bottles-115077_1280

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że większość odpadów tego typu przyczynia się do poważnego zanieczyszczenia naszego środowiska. Być może wynaleziono sposób, który pomoże światu poradzić sobie z tym problemem. Nowego odkrycia dokonali japońscy naukowcy.

 

Rozpoczęli oni eksperymenty na bakteriach Ideonella sakaiensis 201-F6. Okazało się, że potrafią one rozkładać tworzywa sztuczne z  niebywałą skutecznością. Naukowcy na chwilę obecną mają jednak jedno zastrzeżenie – czas. Bakterie potrzebują sześć tygodni do rozłożenia całej butelki. Jednak wyobrażając sobie, ile  zajęłoby rozkładanie się butelki w sposób naturalny, jest to niebywale szybko. Naukowcy robią jednak wszystko, by przyśpieszyć cały proces, zamierzają dokonać modyfikacji w genomie samych bakterii.

germs-149605_640

PET  przekształcane są przez bakterie w substancję zwaną MHET. Enzymy rozkładają PET na podstawowe elementy, które można ponownie wykorzystać przy produkcji nowych przedmiotów z tworzywa sztucznego.

Ta informacja dla nas wszystkich, a szczególnie dla ekologów jest dość istotna. Bowiem według najnowszych badań ONZ za niespełna 35 lat w światowych oceanach będzie więcej tworzyw sztucznych, niż ryb. Chyba nikt z nas nie chce do tego dopuścić. Obecnie już we wszystkich zbiornikach wodnych znajduje się około 156 milionów ton śmieci, a są to głównie tworzywa sztuczne. Ta suma jest gigantyczna. Jeśli czegoś nie zrobimy śmieci nas pochłoną.

My pokładamy w tych badaniach wielkie nadzieje. Jeśli uda się osiągnąć zadowalające rezultaty być może Matka Natura wreszcie będzie mogła odetchnąć i  na pewno nam podziękuję.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
Najnowsze Artykuły
Znajdziesz nas na:
Jeśli mężczyzna to tylko z samochodem. Chcesz wiedzieć jakie auta sprawią, że będziesz miał większe powodzenie u kobiet?

Jeśli mężczyzna to tylko z samochodem. Chcesz wiedzieć jakie auta sprawią, że będziesz miał większe powodzenie u kobiet?